Frelsens Hær hjælper nødhjælpsarbejdere og overlevende i Texas

Frelsens Hær indgår i hjælpearbejdet efter de katastrofale oversvømmelser i Texas, USA, der foreløbigt har kostet mindst 120 menneskeliv.

Siden Guadalupe-floden den 4. juli gik over sine bredder og skabte store ødelæggelser i området, har Frelsens Hærs beredskabsteam arbejdet døgnet rundt for at uddele mad og vand, samt yde menneskelig og åndelig støtte til de berørte lokalsamfund i det centrale Texas.

Frivillige hjælpeteams stiller op for at hjælpe de berørte af katastrofen.

Flere mobile nødkantiner fra Frelsens Hær er således blevet indsat til støtte for redningsarbejdere og overlevende i nødhjælpscentrene i Kerrville, Hunt og Ingram.

En velsignelse for Frelsens Hær at kunne hjælpe

”Vi har tre fuldt udstyrede mobile enheder, der straks den næste morgen begyndte at servere mad til overlevende i nødhjælpscentrene i Kerrville, fortæller major Phil Swyers fra Frelsens Hær i Kerrville og tilføjer, at yderligere to enheder blev sendt til Hunt, så snart vejene blev farbare.

I Ingram yder et mobilt køkken og et katastrofeberedskabshold fra Frelsens Hær ligeledes støtte til redningsmandskabet døgnet rundt.

Major Phil Swyers oplyser, at op mod 1000 ekstra hjælpearbejdere fra forskellige beredskabsenheder er ankommet de seneste døgn og kalder det en ’velsignelse’ for Frelsens Hær at kunne bistå dem.

”Det har været en velsignelse for Frelsens Hær at kunne yde støtte i døgndrift, mens de arbejder utrætteligt for at hjælpe lokalsamfundet,” siger han og fortæller, at folk er taknemmelige for at få et måltid mad, noget at drikke, et opmuntrende ord eller en bøn fra Frelsens Hærs hjælpeteams.

Frelsens Hærs nationale leder i USA, kommandør Merle Heatwole.

Ingen skal stå alene i dette

Det var en vedvarende, kraftig regn, der fik Guadalupe-floden til i de tidlige morgentimer på kort tid at gå over sine bredder og udvikle sig til en af de dødeligste oversvømmelses-katastrofer i USA i de seneste 100 år. Fra omkring 30 centimeter steg vandstanden således til 10,4 meter på ganske kort tid.

Mange blev overrasket, og der er fortsat meldinger om savnede, ligesom redningsarbejdet stadig er i fuld gang og udvides i takt med at vejene gradvist ryddes og vandstanden i floden langsomt falder.

”Lokalsamfund i hele det centrale Texas er rystede over det ufattelige tab, og vi er dybt berørte over katastrofens omfang,” siger Frelsens Hærs nationale leder i USA, kommandør Merle Heatwole, der forsikrer om Frelsens Hærs fortsatte hjælp.

”Midt i denne enorme sorg er Frelsens Hær forpligtet til at være en fast støtte – ikke kun med praktisk hjælp, men også med et lyttende øre, en skulder at græde ved og en påmindelse om, at ingen skal stå alene i dette,” siger han.

Tager imod evakuerede i korpslokalet i San Angelo

Titusindvis af måltider og drikkevarer er indtil nu blevet uddelt, ligesom rengøringsudstyr, hygiejnesæt, tæpper og andre fornødenheder bliver distribueret.

Frelsens Hærs teams yder ligeledes hjælp i San Angelo, hvor flere boligområder fortsat står under vand. Korpset i San Angelo er i tæt kontakt med de lokale myndigheder og har åbnet dørene for at tage imod ekstra evakuerede.

Titusindvis af måltider og drikkevarer er indtil nu blevet uddelt, ligesom rengøringsudstyr, hygiejnesæt, tæpper og andre fornødenheder bliver distribueret.

Medarbejdere yder trøst og åndelig støtte i sorgen

Yderligere beredskabsmandskab og hjælpekøretøjer fra Frelsens Hær er på vej for at komme de berørte områder til undsætning.

Blandt dem er syv medarbejdere med særlig erfaring i at yde følelsesmæssig og åndelig omsorg – hvilket er en integreret del af Frelsens Hærs katastrofeindsats.

Disse medarbejdere følger med nødhjælpsmandskabet i redningsarbejdet og sætter sig sammen med de overlevende i deres sorg, beder med familier, tilbyder åndelig støtte og bringer håb i de mørkeste stunder.

Katastrofen har foreløbigt kostet mere end 120 menneskeliv. Et tal, der ventes at stige, da der fortsat er over 160 savnede.

Scroll to Top